Oszczędne oświetlanie budynków

Partnerzy: - wynajem mieszkań Katowice - Mieszkania na sprzedaż Wrocław -

Oświetlenie budynków (korytarzy, klatek schodowych, piwnic, podziemnych garaży) wiąże się ze znacznym zużyciem energii elektrycznej, a co za tym idzie – znacznymi kosztami.

Zmniejszenie zużycia energii możemy uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich, najbardziej efektywnych opraw oświetleniowych i źródeł światła, sterowanych automatycznie czujnikami zmierzchu, ruchu i obecności.

Czujniki automatycznie sterują oświetleniem, włączają je i wyłączają tylko na czas występowania ruchu.

żarówka energooszczędna

Działanie czujników zmierzchowych polega na załączaniu i rozłączaniu obwodu elektrycznego jeżeli natężenie światła dziennego spadnie poniżej określonego poziomu lub ustawionego czasu (możliwość regulacji w zależności od potrzeb użytkownika). Stosuje się je w oświetleniach zewnętrznych, np. wejścia do budynków.

W pomieszczeniach wewnętrznych stosuje się pasywne czujniki ruchu na podczerwień PIR, aktywne czujniki wysokiej częstotliwości HF(mikrofalowe, inaczej radar Dopplera) lub czujniki dualne – połączenie czujników podczerwieni i mikrofalowych).

W czujnikach na podczerwień wykrycie ruchu odbywa się na zasadzie pomiaru zmiany temperatury otoczenia (każde ciało emituje określone promieniowanie cieplne) w polu widzenia czujnika. Z chwilą pojawienia się osoby, automatycznie włącza się oświetlenie i pozostaje tak długo, jak długo czujnik wykrywa jej obecność. Wyłącza się w ustalonym czasie, gdy ruch ustanie. Czujnik wyposażany jest również w automat zmierzchowy, uniemożliwiający załączenie sterowanego oświetlenia w ciągu dnia.

W przypadku czujników mikrofalowych wykorzystane jest zjawisko Dopplera. Wykrycie ruchu odbywa się na zasadzie pomiaru różnic częstotliwości fal odbitych od poruszającej się osoby w polu widzenia czujnika.

Działają one znacznie precyzyjniej i szybciej niż czujniki na podczerwień, co może też stać się ich wadą. - Fale wysokiej częstotliwości przenikają bowiem przez cienkie ściany, szyby, mogą więc przypadkowo załączyć oświetlenie, np. na skutek ruchu windy, ruchu przedmiotów na zewnątrz.

Czujniki na podczerwień reagują tylko na faktyczny ruch osób.

Rynek oferuje dużą różnorodność nowoczesnych źródeł światła. Wybierając je należy się kierować przede wszystkim ich efektywnością, bo to ona da największe oszczędności. Źródła efektywne to źródła o wysokiej skuteczności (strumień światła do użytej mocy).

Rodzaje żarówek

Halogeny nisko- i wysokonapięciowe nowej generacji

Wypełnione są one ksenonem. W zależności od typu, ich żywotność wydłuża się dwu- i trzykrotnie, zużywają od 20 do 45% energii mniej niż najlepsze żarówki tradycyjne wytwarzające taki sam strumień świetlny. Dają światło o jakości podobnej do światła żarówek klasycznych.

Świetlówki liniowe najnowszej generacji i świetlówki kompaktowe

Świetlówki emitują światło na skutek wyładowań w oparach rtęci (nie wydzielają dodatkowo ciepła). Posiadają wysoką skuteczność świetlną, dużą trwałość niezależną od liczby włączeń (ok.5-6lat), stabilny strumień świetlny przez cały okres używania. Świetlówka o mocy 20W może zastąpić zwykłą żarówkę o mocy 100W.

Lampy indukcyjne

Cechuje je bardzo wysoka trwałość, ale niestety też bardzo wysoka cena (w porównaniu do innych lamp o podobnej mocy).

Diody luminescencyjne LED

Światło powstaje w wyniku promieniowania elektromagnetycznego-luminescencji. Nie posiadają żarnika (nie przepalają się), czynnikiem świecącym są elektrony poruszające się w specjalnym elemencie diody. Żywotność diody wynosi nawet do 100 000 godzin, to jest około 20 lat użytkowania.

Lampy z wysokosprawnymi diodami świecącymi LED szczególnie nadają się do oświetlania części wspólnych budynku. Pozwalają zmniejszyć nawet o 90% ilość pobieranej energii elektrycznej w stosunku do oświetlenia tradycyjnego. Są bezobsługowe i tanie w eksploatacji. Dają przyjazne dla oka światło.

Zużycie energii w oświetlaniu budynku zmniejszają też jego cechy konstrukcyjne – dobre doświetlenie światłem dziennym klatek schodowych i korytarzy (okna, świetliki) i bardzo prozaiczne czynności jak pomalowanie ścian na jasne kolory.

Najważniejszym jednak sposobem na oszczędne oświetlenie budynku jest zastosowanie efektywnych źródeł światła połączonych z pełną automatyką.