Sposoby na poprawę bilansu energetycznego domu

Partnerzy: - Poznań mieszkania - Mieszkania na sprzedaż Bielsko Biała -

Każdy właściciel domu chciałby podreperować swój budżet domowy i jednoczenie poprawić bilans energetyczny swojego lokum. Jest to istotne szczególnie w dobie wciąż rosnących cen paliw i energii. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów.

Przede wszystkim możemy zainwestować w zakup kolektorów słonecznych. Energia słoneczna stanowi ogromny potencjał energetyczny dany nam wprost z natury. Zastosowanie wysokosprawnych technicznie kolektorów słonecznych ma wiele zalet: podnosi wartość rynkową domu; instalacja tego nowoczesnego systemu grzewczego nie wymaga obsługi i jest stosunkowo tania (istnieje możliwość uzyskania kredytu dofinansowującego inwestycję); wspomaga ona standardowe systemy grzewcze, a zarazem przyczynia się do obniżania kosztów ogrzewania (np. współpracując z kotłami gazowymi czy olejowymi) oraz zmniejsza emisję szkodliwych substancji do środowiska. Kolektory słoneczne wykorzystują także bezpłatną energię słoneczną do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (oszczędzamy do 70% energii służącej do podgrzewania wody zimą i aż do 100% w lecie) oraz wspomagają centralne ogrzewanie. Należy jednak pamiętać, iż wymagają one odpowiedniego kształtu dachu oraz usytuowania budynku względem stron świata. Ponadto nie mogą być jedynym systemem grzewczym w naszej strefie klimatycznej.

Podobnym systemem grzewczym, który również wykorzystuje słońce jako niewyczerpalne źródło czystej energii są moduły fotowoltaiczne. Dzięki nim można zasilać każde urządzenie lub budynek, eliminując jednocześnie konieczność doprowadzenia sieci. Moduły fotowoltaiczne są gwarancją stałych i bezawaryjnych dostaw energii.

Alternatywą dla powyższych zastosowań są pompy ciepła, które mogą ogrzewać dom samodzielnie lub też stanowić dodatkowe źródło ciepła dla kominka, kolektorów, kotłów gazowych czy olejowych lub tych na paliwo stałe. Do zalet tego systemu grzewczego należą: możliwość chłodzenia pomieszczenia latem, długa żywotność tych urządzeń, mniejsze koszty ogrzewania (zaledwie 30% pozyskiwanej energii wymaga zasilania prądem, reszta pobierana jest ze środowiska naturalnego). Ponadto ogrzewanie domu pompą ciepła jest ekologiczne i nie wymaga obsługi, budowy komina i osobnego pomieszczenia na paliwo. Jego minusami są: wysokie koszty instalacji, która wymaga niskiej temperatury wody grzewczej na zasilaniu (np. 60 stopni C). Pompy ciepła najefektywniej współpracują z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.

Ocieplenie domu np. styropianem czy instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła) może również pomóc nam zapobiec utracie ciepła, a tym samym poprawić bilans energetyczny naszego lokum.

Można także zaizolować pianką wszystkie rury instalacji centralnego ogrzewania oraz zastosować instalację zamkniętą, w której nie będzie ubytków wody i ciepła poprzez parowanie z otwartego naczynia wzbiorczego.

Kolejnym rozwiązaniem są nowe okna energooszczędne. Jeśli chcemy wykorzystać promienie słońca do ogrzewania wnętrza naszego domu, musimy zainwestować w okna mające wysoki wskaźnik przenikania energii słonecznej. Pomoże nam to poprawić bilans cieplny obiektu mieszkalnego i obniży jego zapotrzebowanie na energię cieplną z sieci bądź opał spalany w domowym piecu.

Wybór sposobu na poprawienie bilansu energetycznego naszego domu zależy głównie od ilości środków finansowych, które możemy przeznaczyć na ten cel oraz od tego jak bardzo chcemy zmienić nasz wybudowany w tradycyjnej technologii dom.